Forum największe w Polsce forum o uwodzeniu i podrywaniu Strona Główna

siemano

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum największe w Polsce forum o uwodzeniu i podrywaniu Strona Główna -> Powitania
Autor Wiadomość
janG




Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Wto 14:57, 12 Lut 2008    Temat postu: siemano

Cześć jestem nowy tu na forum, mam 20lat, a znalazłem się tu ponieważ chce sie rozwijać. O PUA w sumie jeszcze mało wiem, bo jeszcze nie przeczytałem żadnej książki na ten temat (właśnie to robie) ale wkręcił mnie w to mój kumpel, który dużo na ten temat czytał i nawet coś umie. Toteż i ja chce się rozwinąć w tym temacie Very Happy
Mam tylko mały problem, ponieważ sam nie jestem z dużego miasta ,a uczę się w TL Warcino. I ten problem polega na tym że tu mieszka ok300 ludzi plus 300 w internacie, w tym 60 lasek które znam wszystkie i one mnie też Smile i takich co inteligencja grzeszą to jest 6 sztuk Smile
No a tak o mnie to w sumie nie mam dużych problemów z nawiązywaniem kontaktu, znacznie gorzej jest z jego utrzymaniem ,i z moją dykcją- mówię za cicho i za szybko (znacie może jakieś ćwiczenia na dykcje??)

To mój pierwszy post ,więc dopiero się uczę jak pisać ładnie. POZDERko


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wedge87




Dołączył: 10 Lut 2008
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:17, 12 Lut 2008    Temat postu:

Wykonując ćwiczenia pamiętaj, aby:

* pozwolić żuchwie swobodnie opadać w sposób, w jaki wymaga tego artykulacja danej samogłoski,
* otwierać usta i kształtować układ warg zanim wypowiesz samogłoski,
* brzmienie samogłoski było nie zmieniało się przez cały czas jej trwania,
* zaokrąglać wargi i wysuwać je ku przodowi przy wymowie samogłosek „u” oraz „o”.

Ćwicz przed lustrem, kontrolując prawidłowy układ narządów mowy.

* Przyjmij wygodną pozycję. Pomyśl o czymś miłym i uśmiechnij się do siebie. Oddychaj spokojnie wciągając powietrze przez nos. Na wydechu bezgłośnie wymawiaj samogłoskę a cały czas uśmiechając się do siebie. To samo wykonaj kolejno z samogłoskami o, e, u, i, y.

* Wymawiaj samogłoski w podanej kolejności - zaczynając od maksymalnego rozwarcia, zmniejszając je stopniowo do minimalnego, a następnie w odwrotnej kolejności:

a e y i a o u i y e a u o a

* Wymawiaj opozycyjne pary samogłosek, najpierw wolno, następnie w coraz szybszym tempie:


o a i a i a i i a i a i a

o a u a u a u u a u a u a

o u i u i u i i u i u i u

* Wymawiaj poszczególne sekwencje samogłosek na jednym wydechu.

o a e y i o u
o a o u e y i
o a i u e o y
o a y o i u e

* Wymawiaj pary samogłosek, najpierw rozdzielnie (staccato), później wymawiaj je łącznie (legato):

o a a a e a y a i a o a u
o e a e e e y e i e o e u
o y a y e y y y i y o y u
o i a i e i y i i i o i u
o o a o e o y o i o o o u
o u a u e u y u i u o u u

* Wymawiaj dokładnie samogłoski w następujących układach. Najpierw w wolnym tempie, później coraz szybciej, ale nie zatracając wyrazistości wymowy.

a e i o u y ą ę
e i o u y ą ę a
i o u y ą ę a e
o u y ą ę a e i
u y ą ę a e i o
y ą ę a e i o u
ą ę a e i o u y
ę a e i o u y ą


* Oprzyj brodę na dłoni, po to, by odczuć ruch żuchwy. Wymawiaj głoski rozdzielnie (staccato). Po wypowiedzeniu każdej pary głosek w odpowiednim układzie wracaj do pozycji wyjściowej.

o a-e e-a y-a i-a o-a u-a
o a-y e-y y-e i-e o-e u-e
o a-i e-i y-i i-y o-y u-y
o a-o e-o y-o i-o o-i u-i
o a-u e-u y-u i-u o-u u-o

* Wymawiaj jak najdłużej samogłoskę a na jednym tonie, kierując głos na sklepienie podniebienia twardego. To samo powtórz z samogłoskami: u, o, y, e, i.

* Wymawiaj samogłoski najpierw staccato (rozdzielnie), później legato (łącznie):

o u, u, u, ...... uuuuuuu.....
o o, o,o, ..... oooooooo.....
o a,a,a,.... aaaaaaaaa.......
o e, e, e,.... eeeeeee.........
o i, i, i,...... iiiiiiiiiiii.........
o y, y, y, ....... yyyyyyy......

* Wymawiaj samogłoski a, o, e, u, i, y najpierw bezgłośnie, później szeptem, półgłosem oraz głośno.


* Starannie wymawiaj następujące połączenia, nie zacierając brzmienia samogłosek:

o u ALI a ALA o ALI
o u ELI a ELA o ELI
o u IRKI a IRKA o IRCE
o u OLI a OLA o OLI
o u ULI a ULA o ULI

* Ćwiczenie dźwięcznej, zrozumiałej mowy na samogłoskach:
o Wykonaj wdech, następnie wydychaj powietrze wypowiadając niższym głosem samogłoskę „a”. Zmierz czas i zapisz, ile trwała ta czynność. Powtórz tę czynność, tym razem wydychając samogłoskę „e” ale już ton wyżej. Zapisz wynik. Teraz za każdym razem coraz wyżej wymawiaj kolejne samogłoski: „i”, „o”, „u”. Jeśli możesz, nagraj ćwiczenie. Przy odsłuchiwaniu zwróć uwagę na to, czy samogłoski nie brzmią inaczej niż powinny. Powtarzaj ćwiczenie i zapisuj wyniki.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Ćwiczenia postawy ciała PDF Drukuj

Zapraszam Cię do praktycznych ćwiczeń, których celem jest uzyskanie prawidłowej postawy ciała podczas emisji głosu. Ale nie oszukujmy się- taka postawa jest także źródłem zdrowego funkcjonowania, Dlatego warto zmienić nawyki i czasem dać się ponieść wyobraźni. To właśnie ona niech będzie Twoim przewodnikiem w ćwiczeniach.

* Bądź świadomy(a) tego, co dzieje się z Twoim ciałem. Jak styka się ono z podłożem gdy stoisz? Gdzie są stopy, czy dotykają jednakowo podłoża w każdym miejscu? Jak ustawione są nogi, pośladki, plecy, szyja, kark, głowa, ręce? Rozpoznaj napięcia w ciele- gdzie się pojawiają? Rozluźnij się oddychając spokojnie i głęboko według własnego rytmu.

* Bądź świadomy(a) tego, co dzieje się z Twoim ciałem. Jak styka się twoje ciało z podłożem gdy siedzisz? Uświadom sobie swoje ciało, jego poszczególne części. Jak ułożone są stopy, nogi, pośladki, plecy, szyja, kark, głowa, ręce? Zauważ, że dotykasz podłoża w różnych miejscach, z różną siłą. Skoryguj postawę.

* Obserwuj siebie, swoją postawę ciała w lustrze (także w oknach wystawowych, gdy masz okazję), kiedy chodzisz, kiedy siadasz. Zwróć uwagę na wszystkie istotne cechy prawidłowej postawy ciała, które powinny być zachowane w czasie emitowania dźwięków. Zapisz swoje obserwacje i skoryguj błędy.

* Obserwuj swoją postawę, kiedy mówisz wiersz, opowiadasz lub śpiewasz. Zwróć szczególną uwagę na:
o sposób, w jaki oddychasz- czy nie podnosisz ramion w czasie wdechu, czy nie wstrzymujesz powietrza;
o sposób, w jaki zaczynasz mówić- czy z rozpoczęciem dźwięku wiąże się wyraźny ruch głowy ku przodowi, wypychanie brody czy przeciwnie wyraźne obniżanie głowy i nadmierne cofanie brody;
o napięcia w ciele- gdzie się pojawiają?

Zapisz swoje obserwacje i pracuj nad nieprawidłowościami.

* Wyobraź sobie, że energicznie unosisz uszy do góry. Co się zmieniło w twoje postawie? Zapamiętaj to odczucie. Wykonuj ten mały trick zawsze, gdy zaobserwujesz u siebie garbienie czy ospałość postawy.

* Wyobraź sobie, do czubka twojej głowy ktoś przymocował sznurek i wyraźnie pociąga nim w górę. Odczuj, co dzieje się z twoim ciałem i zapamiętaj to. Powtarzaj to wyobrażenie często, aż odczucia towarzyszące temu ćwiczeniu staną się twoim nowym nawykiem.

* Wykonaj jaskółkę. Jeśli masz problem z utrzymaniem równowagi spróbuj lekko pochylić się do przodu. Szukając środka ciężkości, wykonaj tylko krótki wdech; wydech jest długi. Gdy twoja pozycja jest stabilna, wykonaj kilka ruchów głową w prawo i w lewo. Powtórz ćwiczenie zmieniając nogę.



-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Warianty ćwiczeń:

* Wymawiamy zdania, wyrażenia bardzo powoli, wyraźnie. Stopniowo coraz bardziej przyśpieszamy tempo, aż będziemy mówić bardzo szybko, ale na tyle by zachować wyrazistość i zrozumiałość mowy.

* Wymawiamy zdania, wyrażenia powoli, z przesadną artykulacją głosek, zwłaszcza z wyraźnym otwarciem, opuszczeniem żuchwy na samogłoskach. Brzmienie wyrazów może się nieco różnić od normalnej wymowy. Następnie wymawiamy zdania, wyrażenia w naturalny sposób starając się zachować odczucia przestrzeni i swobody jakie towarzyszyły przesadnej artykulacji.

* Wymawiamy zdania, wyrażenia z korkiem od wina. Bierzemy niezbyt gruby korek od wina. Wkładamy go poziomo między zęby, nie za głęboko, by nie blokować języka. Staramy się nie zaciskać na nim zębów. Zęby jedynie podtrzymują korek. Wymawiamy zdania, wyrażenia powoli i bardzo dokładnie. Początkowo jest to trudne i wymaga dużej precyzji ruchów narządów artykulacyjnych. Brzmienie wyrazów jest zniekształcone. Jednak z każdym kolejnym ćwiczeniem poprawia się. Następnie wymawiamy zdania, wyrażenia bez użycia korka odczuwając swobodę i przestrzeń w czasie mówienia.

Ostatecznie dążymy do tego, by mówić w naturalnym tempie, wyraźnie, bez sztuczności, hiperpoprawności i grymasów mających dawać innym do zrozumienia, że dokładnie wymawiamy każdą głoskę, bez upraszczania, redukowania głosek w zbitkach typu las – stał, jak – koń; bez „zjadania” sylab, końcówek np. nie mówimy wpat zamiast wpadł, nie mówimy nie marszczoła zamiast nie marszcz- czoła itp.

Wybór ćwiczeń dykcyjnych:

1.Ala i Olo pojechali do Aten.

2.Tolo ma samolot.

3.Aktualny ideał to przeogromny areał.

4.Abstynencja absolwentów atrakcją astronomiczną akademii.

5.Autentyczna autobiografia autokraty zawsze robiła wrażenie na autorach różnego autoramentu.

6.Apetyczny automat Andrzeja atakował antyseptyczną akupresurę, akceptując akacjowy afekt autentycznego arystokraty.

7.Egipcjanin erotoman egoistą był od wieków.

8.Elegancki elektronik Emanuel Emski egzaminuje Edka elektryka.

9.Euforia idioty zaaferowała jednoosobowe audytorium uosobionego intelektualisty.

10.Jedenastoletni katalizator.

11.Oko obłoku na otoku.

12.Okropny, okopcony okulista optycznie odkrywał oszustwo ortopedy.

13.Ukoronowane korespondencja.

14.Burżuazyjny ideolog Orfeusz kontynuował neoromantyczną ewakuację konstruując aktualny repertuar poetyczny teatru.

15.Satelita telekomunikacyjny.

16.Wyindywidualizowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłumu, który entuzjastycznie oklaskiwał przeliteraturalizowaną i przekarykaturyzowaną sztukę.

17.Rebeka rozwinęła różowe ręczniki, Romek reperował rower, ruda Renata rysowała rydze, a Roksana rozsypała ryż.

18.Piotr łotr, łotrom kmotr.

19.Piotr trzpiot, Piotra kmotr z łotrów łotr; Piotr łotr, łotrom kmotr.

20.Jesiotr nura w Prut, a Piotr za nim w bród.

21.Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.

22.Dromader z Durbanu turban pożarł panu.

23.Rozrewolwerowany rewolwer rozrewolwerował się.

24.Rewolwerowiec wyrewolwerowany na wyrewolwerowanej górze rozrewolwerował się.

25.Drgawki kawki wśród trawki – sprawką czkawki te drgawki.

26.Tracz tarł tarcicę tak, takt w takt, jak takt w takt tarcicę ratak tarł.

27.Stół z powyłamywanymi nogami, drabina z powyłamywanymi szczeblami.

28.Trzy cytrzystki.

29.Czy trzy, czy trzydzieści trzy, czy trzysta trzydzieści trzy?

30.Włóż płaszcz w deszcz.

31.W czasie suszy suchą szosą Sasza sobie szybko szedł.

32.Nie pieprz Pietrze wieprza pieprzem, bo przepieprzysz, Pietrze, wieprza pieprzem.
33.W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.

34.Trzmiel na trzosie w trzcinie siedzi, z trzmiela śmieją się sąsiedzi.

35.Przeleciały trzy pstre przepiórzyce przez trzy pstre kamienice.

36.Koszt poczt w Tczewie.

37.Szelestnym szemrzą brzozy szeptem.

38.Suszarnia suszyła susz.

39.Nie marszcz czoła.

40.Szkoda, że ze Szwecji.

41.Cóż że ze Szwecji.

42.Zmiażdż dżdżownicę.

43.Czego trzeba strzelcowi do zestrzelenia cietrzewia drzemiącego w dżdżysty dzień na drzewie.

44.Zziajany zięć z żądzy zziębnął, z źdźbła zżuł, zżarł i zżółknął.

45.Błysk szabel rozświetlił wąsate twarze.

46.Jola lojalna, lojalna Jola, nielojalna Jola.

47.Lulaj Jolu lalę.

48.Pstry pstrąg pstryknął, drgnął, kaszlnął, parsknął i cierpliwie pełznął w płyciznę.

49.Niestrzyżony czmychnął w proso.

50.Moje miłe małe, miłe moje małe, małe moje miłe, miłe małe moje, moje małe miłe, małe miłe moje.
51.Wpadł ptak w dół.

52.Szpieg zbiegł, smyk znikł, pies wściekł, deszcz ściekł, miecz siekł.

53.Ukuła się i płakała.

54.Płaczliwa płaczka płakała nad tandetnym płaszczem buńczucznego dzierżymordy.

55.Łucja grywała na bałałajce.

56.Kum już wylazł na wierzchołek.

57.Tato pod dobra datą kołdrę drze.

58.Pop popadii powiada, że chłop pobił sąsiada.

59.Sieje zioła sioło, sielskie zielsko wkoło.

60.Kura biała piała, kaczka czkawkę miała.

61.Raz żabka z Rabki dostała sapki, bo zamiast butków nosi w deszcz klapki.

62.Z czeskich strzech szło Czechów trzech.
Gdy nadszedł zmierzch, pierwszego w lesie zdusił zwierz,
Bez śladu w gąszczu drugi sczezł,
Trzeci jedno z Czechów trzech
Osiągnął marzeń kres.
63.W szale skrzypki trzy strzaskał mistrz.
Trzasnął drzwiami też zgrzyt mu zbrzydł,
Przecież sprzęt przestał brzmieć.
Przez przypadek starzec sczezł,
Żebrząc żre zżuty strzęp
Przy użyciu sztucznych szczęk.
Aż raz rzecze mistrz:
Przasnysz znasz, sprzedaj trzos,
Wstrzymaj łzy, możesz brzytwą zarost strzyc,
Przepasz brzuch, przeżyj wstrząs,
Brzaskiem wrzesień srebrzy wrzos.

64.Szczepan Szczygieł z Grzmiących Bystrzyc
Przed chrzcinami chciał się przystrzyc.
Sam się strzyc nie przywykł wszakże,
Więc do szwagra skoczył: szwagrze,
Szwagrze, ostrzyż mnie choć krztynę,
Bo mam chrzciny za godzinę.
Nic prostszego – szwagier na to,
Żono! Brzytwę daj szczerbatą,
W rżysko będzie strzechę Szczygła
Ta szczerbata brzytwa strzygła.
Usłyszawszy straszną wieść
Szczepan Szczygieł wrzasnął: cześć!
I przez grządki poza szosą niestrzyżony czmychnął w proso.



Proszę bardzo Very Happy Sam wykonuje . Witamy w społeczności Cool


Post został pochwalony 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
janG




Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Wto 19:27, 12 Lut 2008    Temat postu:

Cię w pyte dzięki bardzo właśnie tego szukałem :D

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Leader




Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 110
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: :: KrK ::

PostWysłany: Wto 20:17, 12 Lut 2008    Temat postu:

Dobre te wierszyki, nauczę sie na pamięc i będę stosował budując attract haha Very Happy Leci pochwała oczywiście.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Leader dnia Wto 20:18, 12 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Shad0w




Dołączył: 20 Paź 2007
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 12:25, 13 Lut 2008    Temat postu:

Tez daje pochwałe za te cwiczenia, chyba kluczem jest to zeby pozwalac swobodnie opadac zuchwie podczas wymowy niektorych samoglosek, wtedy sie wolniej i wyrazniej od razu mowi.

I powodzenia dla nowego czlonka spolecznosci!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum największe w Polsce forum o uwodzeniu i podrywaniu Strona Główna -> Powitania Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin